Srážíš sama sebe?

Dovoluješ si žít naplno, nebo občas srážíš sebe sama? Makáš na sobě, svých cílech, podnikání a osobním životě.

Jenže…

Pak vnímáš, že to pořád někde drhne. Přes veškerou snahu se ti nedaří. Může za to několik sabotérů, které tě nepřímo sráží dolů. Pak si přestáváš věřit a dostavují pocity, že to nezvládneš.

Jak poznáš, že srážíš sama sebe

Podle těchto pěti bodu zjistíš, jestli nevědomky srážíš sebe sama. Často si to na vědomé úrovni neuvědomuješ. Myslíš, že děláš vše ve své nejvyšší dobro. Přitom si tím občas můžeš i uškodit.

1. Věříš utkvělým představám

Často slýcháš, že úspěšná žena musí být mrcha? Nebo když nejsi dostatečně krásná, nenajdeš si partnera, kterého opravdu chceš? Co si v hlavě nastavíš, bude se ti odrážet i v reálném životě.

Často používám příklad na úsloví peníze kazí charakter. Spousta lidí si myslí, že peníze jsou špatné. Přitom je to energie, která je všude kolem nás. A když lidi začnou více vydělávat, peníze pomohou tomu, že projeví jejich nitro a autenticitu.

Pokud máš kolem sebe lidi, které na první pohled peníze změnily, pak jen projevily to, co měli v sobě ještě předtím, než začali vydělávat. Znám spoustu lidí, kteří vydělávají velké peníze. Přitom dokáží zůstat v pokoře a své autenticitě.

Utkvělé představy mají mnoho podob, ale jedno mají společné. Když jim věříš, srážíš sebe sama až na bod mrazu. Pak se dostavují ty známé pocity – nejsem dost dobrá.

2. Moc srovnáváš

Sleduješ, co dělají ostatní. Přirozená analýza je v pořádku, ale pozor. Když sledování přejde ve velké srovnávání. Pokud podnikáš, možná sleduješ často konkurenci. Na osobní rovině je to často vzhled, váha, nebo poměry.

Pak přicházíš o vlastní autenticitu. Ověřila jsem si to sama na sobě. Dřív jsem se chtěla inspirovat v podnikání a hodně sledovala, co dělají ostatní. Pak se ale začala vytrácet přirozená autenticita, se kterou jsem začínala.

Neznamená to, že nemáš nikoho sledovat, ale vnímej svoji přirozenost. Stejné je to s váhou. Možná toužíš dosáhnout váhy 55 kg, jako tvoje kamarádka (která je o hlavu menší). Jenže tvoje tělesná konstituce tomu neodpovídá. I kdyby ses rozčtvrtila, tak se ti to nepodaří. Nebo budeš mít zdravotní problémy.

Proto se drž základního pravidla. Inspirace ano, přehnané srovnávání ne. Vždycky znáš jen část příběhu, kterou je druhá strana ochotná pustit. Ne každý totiž jede na autenticitu.

3. Bojíš se úspěchu

Možná stále hledáš své poslání. Chodíš do práce, která ti sice nevadí, ale nebaví tě. Máš strach zbavit se této jistoty. Zjisti své přednosti a začni dělat věci, které tě opravdu baví.

Nemusíš hned budovat velké podnikání. Začni malými věcmi. Analyzuj, jak se ti daří. Jestli tě to stojí velkou námahu. Přestaň se nechat brzdit strachy a dovol si vystoupit ze zóny komfortu. Protože jedině tak můžeš uspět. A je jedno, jestli jde o podnikání, nebo osobní život.

Jak by vypadal tvůj život, kdyby ses ničeho nebála? Vezmi si tužku a papír a napiš si to. Pak si zavři oči a dovol si tento příjemný pocit nechat prostoupit celou svou bytostí. Protože všechno, co si dokážeš ve své mysli představit, můžeš dosáhnout.

4. Nemáš finanční rezervu

Kolik máš našetřeno? Pokud podnikáš, je ideální, když máš rezervu aspoň na půl roku. Možná nepodnikáš. Ale i tak se rezerva hodí. Proč? I když máš muže, který tě podporuje, nemáš pocit, že jsi na někom závislá.

Přesto, že váš vztah může klapat, je dobré mít rezervu. Často řeším případy, kdy ženy nedokáží odejít z nefunkčního vztahu, protože by samy nevyžily z peněz ani dva měsíce. Pak se trápí a jejich sebedůvěra jde těžce do kytek.

Založ si spořící účet a měsíčně odkládej. Nezáleží na tom, jestli to bude několik stovek nebo tisíc. Každá koruna se počítá.

5. Držíš si toxické lidi kolem sebe

Bojíš se, že přijdeš o lidi, které máš kolem sebe? Možná vnímáš, že si často už nemáte co říct. Nebo se ti často snaží dávat nevyžádané rady, které tě nikam neposouvají. Dovol si je pustit.

Pravidelným kontaktem s toxickými lidmi srážíš sama sebe. Hlavně v případech, kdy na sobě aktivně pracuješ. Pak máš dojem, že se sobě vzdalujete. A to jste si ještě před pár lety rozuměli. Je to naprosto normální, měla jsem to stejné.

Neznamená to, že tito lidé musí být nutně špatní. Jen už si nemáte co říct. Když se budeš chtít snažit zavděčit, pak se nepřímo necháváš stahovat zpátky dolů. A to je velká škoda, pokud už jsi ušla kus cesty k přirozené sebejistotě.

Možná si říkáš, že je problém někde jinde. Pokud máš dojem, že to nejsou toxičtí lidé, ale neumíte si věci dobře vykomunikovat, pak omrkni můj kurz Sebejistá v komunikaci, kde se na toto téma podrobněji zaměřuji.

Chceš si na tyto sabotéry posvítit? Aplikuj do života 5 klíčových dovedností k přirozené sebejistotě. Jaké to jsou a jak tě můžou posunout? Omrkni přímo na této stránce.>>>

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.