Sebejistota jako dovednost

Máš dojem, že nejsi obdařená darem sebejistoty? Sebejistá se nerodíš, sebejistou se stáváš. Je to dovednost, kterou se můžeš naučit i ty. Chce trochu cviku. Stejně jako cvičení v posilovně.

Díky vybudování vnitřní jistoty se ti můžou otevřít dveře tam, kde by tě to dřív ani nenapadlo. Ať už ve vztazích, podnikání nebo i na mateřské dovolené.

Sebejistota v pěti krocích

Když si osvojíš těchto pět kroků, můžeš pozorovat, jak se tvůj život mění. Z hodné holčičky se stáváš zdravě sebevědomou ženou a co je na tom nejlepší? Že tě tak začne brát i tvé okolí a tvůj život nabírá jiné obrátky. Jak na to? Pojďme hned k prvnímu kroku.

Zbav se potřeby posuzovat

Máš tendenci hodnotit, že takhle bys ses rozhodně v životě nezachovala? Nebo nechápeš, jak může tvoje dlouholetá kamarádka být s takovým “blbcem”?

Dřív, než začneš cokoliv hodnotit, podívej se na situaci pohledem osoby, která ji zažívá. Pak zjistíš, že bys mnohdy jednala stejně. A že by ses stejně zachovala jinak? Ok, přesto akceptuj, že se někdo, zachová jinak. Nemusíš s tím souhlasit, jen akceptuj.

Každá z nás je jiná. Procházíme si různými životními cestami. Potřebujeme zjistit, že touhle cestou nedojdeme. Začneme pak hledat jiné způsoby. Vzpomeň si na patálie, které jsi v životě řešila. Kolik přešlapů jsi potřebovala udělat, než se objevila tvá správná cesta? Vzpomeň si na to pokaždé, když začneš mít tendenci někoho posuzovat.

Nauč se říkat ne

Ne není sprosté slovo. Často máš obavy, že svým blízkým ublížíš, když jim v něčem nevyhovíš? Slovo ne ti pomáhá nastavit tvé hranice. Jsou lidi, kteří rádi zneužívají pomoci. Ale zkus se na to podívat z druhé strany. Někteří netuší, kde máš své hranice. Nastav si je tak, aby ses cítila dobře.

Jak to udělat? Když po tobě někdo chce něco, co tě vyčerpává, nebo je proti tvému přesvědčení, řekni ne. Ze začátku to možná bude výzva. Jestli ses snažila každému vyhovět. Není to symbol, že bys byla sobec. Jednoduše si stanovuješ hranice. A tvé okolí má jen dvě možnosti. Buď to pochopí, nebo se zařídí po svém.

Oceňuj drobnosti

Umíš pochválit ostatní? Věřím, že ano. A když dojde na pochvalu sebe samotné? Zvládáš s přehledem, nebo jsem právě šlápla na kuří oko? Často na sebe navalíš spoustu cílů a povinností. Když jednu z nich nesplníš, připadáš si nemožně. Dovol si pochválit se.

Vezmi si bloček a každý den si napiš aspoň jednu věc, za kterou se chválíš. A může to být jakákoliv drobnost. Zaměřuj se na drobnosti, které se ti daří. Začneš ze sebe mít lepší pocit. A když ze sebe budeš mít lepší pocit, budeš si více věřit.

Nauč se požádat o pomoc

Taky si občas říkáš, že všechno zvládneš nejlíp sama? Pak přijde výzva se kterou si nevíš rady. Ta tě usadí přímo na zadek a ty si říkáš tu známou větu: “Jsem neschopná, když si s tímhle neumím poradit.”

Určitě je něco, v čem si dobrá. Neznamená, že musíš vše zvládat sama. Není to ani v reálných možnostech. Pokud si s něčím nevíš rady, neboj se požádat o pomoc. Žádost o pomoc není žádná slabost. Je to projev toho, že se nebojíš nechat si pomoci.

Dřív jsem si taky myslela, že všechno si nejlíp udělám sama. Jednoho dne jsem došla až k syndromu vyhoření a uvědomila si, že tudy cesta nevede. Dnes už se nebojím požádat o pomoc, když si s něčím nevím rady. Je daleko lepší trávit čas s rodinou než s něčím, co sama stejně neumím.

Naslouchej

Máš tendenci vysypat na kamarádku své problémy, a jakmile domluvíš a má mluvit ona, tak vnímáš každé páté slovo? Není náhoda, že máme dvě uši a jednu pusu. Dovol si naslouchat ostatním.

Zajímej se a ptej se. Dozvíš se tak spoustu zajímavých informací a můžeš se i inspirovat. Když pustíš ostatní ke slovu, často se dozvíš to, co by ti jinak neřekli. Představ si, že každý člověk má na čele napsáno: Jsem důležitá/ý, zajímej se o mě.

Cvičení dělá mistra

Ze začátku máš možná dojem, že se ti nedaří. Chce to trénink a vytrvat. Vnímej každý den drobné krůčky. Protože od nich to začíná. A výsledek pak stojí za to.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.