Pasti ve vztahu, které tě ničí

V každém vztahu si procházíš několika fázemi. Ze začátku jsi jak na růžovém obláčku. Ale po určité době cítíš potřebu realizovat se. Pak přicházejí období, kdy je to fajn. Ale z toho bys někdy svého muže nejradši zastřelila. Začínáš sledovat pasti ve vztahu, které tě ničí. Jaké to jsou? Na to se podíváme v tomto článku.

Pasti ve vztahu

Možná se s partnerem občas pohádáte. Je to ok, pokud nemáte hádky na denním pořádku. Každý z nás se občas potřebuje projevit. K tomu výměna názoru patří. Ale existují další varovné signály, které tě upozorňují na pasti ve vztahu.

Na začátku to může vypadat nevinně. Ale po určité době z toho může vzniknout velký problém, který může tvůj vztah definitivně rozložit.

Pěkně půl na půl

Máte s partnerem tendenci jet ve všem fifty fifty? Rozdělovat všechno napůl, od úklidu, přes péči o děti až po finance? Chápu, že chceš být spravedlivá, ale ve všem to opravdu nejde.

Všechny činnosti napůl nerozdělíš. Když se o to budeš stále snažit, dostáváš se do pasti, která ti ve vztahu neprospěje. Pak se ze vztahu stává spíš analytický vzorec. Neshody jsou na světě.

Jednou pomůžu já, podruhé ty. Bez ohledu na to, jestli je to zrovna vyrovnané. Společně tvoříte tým. Když budete spolupracovat, pak vám vztah bude fungovat líp, než přepočítávat všechno přesně napůl.

A pokud se ti něco nezdá, tak to partnerovi řekni. Když budeš čekat, že ti něco vyčte z tváře, pak se kloudných výsledků nedočkáš. Když budete společně fungovat jako tým, více se zaměříte, jak být sobě vzájemně oporou. Pokud je snaha jen na tvojí straně (nebo jen na partnerově), dřív nebo později upadneš do pasti.

Tajnůstkaření

Máš tendenci k tajnostem? Ve zdravém vztahu je klíčová důvěra. Když ji jeden z vás naruší, pak se jen těžko vrací zpátky. Neznamená to, že musíš partnerovi říct úplně všechno. Zaměř se nad tím stěžejním. Cos mu neřekla a trápí tě to?

Tím, že jste na sebe energeticky napojení, to dřív nebo později vycítí a problém je na světě. Jsi podrážděná a nervózní. To fungujícímu vztahu nepomůže. Naopak, přichází další hádky a neshody.

Máš tajemství, které partnerovi říct nechceš? Zamysli se nad tím, proč to tak je. Máš strach, že ho to naštve? Pak to symbolizuje problém, který ve vztahu společně máte. Důvěru zamlčováním rozhodně neprohloubíš.

Možná se bojíš, že by pravdu neunesl. Ale kde máš být pravdivější, než ve vztahu. Na lež se dřív nebo později přijde. I když se jedná o maličkosti. Z maličkostí často vznikají právě ty největší neshody, které tvůj vztah dostanou právě do pasti.

Bazírování na maličkostech

Po několika měsících vztahu ti spadnou růžové brýle. Je to přirozený proces. Chceš se realizovat. V této fázi si všímáš drobností, které jsi předtím přehlížela. Můžou to být pohozené ponožky, nebo špinavé prádlo, které je všude možně, místo prádelního koše.

V každém vztahu bude něco, co ti bude vadit. Stejně tak i partner nebude v souladu se vším, co děláš ty. Je to naprosto přirozené. Nenech si narušit vztah tím, že budeš lpět na maličkostech.

Když ti něco vadí, řekni to. Vykomunikujte si to společně s partnerem, na kolik je to pro vás důležité. Případně co s tím můžete dělat. Klíč k dlouhodobě fungujícímu vztahu je v tom, že méně důležité věci nepřevažují nad láskou, důvěrou a sounáležitostí.

Velká očekávání

Chceš, aby ti partner víc pomáhal s domácností nebo dětmi? To je v pořádku. Ale pozor na velká a mnohdy nereálná očekávání. Když budeš lpět, aby byl doma pravidelně o několik hodin dřív a cestou ještě vyzvedl děti ze školky, pak můžeš tvrdě narazit.

Když má pevně danou pracovní dobu, kterou si nemůže určovat podle sebe, pak je tato představa naprosto nereálná. Hádky a výhružky nepomůžou. Naopak, zboří vztah jako domeček z karet.

Řešení? Mluvte spolu o svých představách. O tom, co je pro vás důležité, případně jaké řešení můžete společně vymyslet, abyste s ním byli v souladu. Jedině tak zjistíte, jestli jsou opravdu reálná.

Jak se zbavit pasti ve vztahu

Pokud máš dojem, že váš vztah drží jen kvůli dětem nebo hypotéce, pak dlouhodobě šťastný nebude a dřív nebo později bude následovat nevěra, nebo rozchod.

Buďte k sobě navzájem pozorní. Udržujte si ve vztahu harmonii a věnujte se sami sobě. Pokud se ti ve vztahu něco nelíbí, pak to partnerovi řekni. Často něco dusíme v sobě a ubližujeme si navzájem.

Komunikace je klíčová v každém vztahu. Pokud spolu dokážete otevřeně diskutovat a řešit problémy, pak váš vztah udržíte i během krize. Ta se dřív nebo později ukáže v každém vztahu.

Ukazuje vám oběma, jestli váš vztah dokáže ustát i v náročných situacích. Pokud ano, pak je to dobře. Pokud u každé drobnější neshody uvažuješ, jestli se rozejít, není to zdravý vztah.

Tvůj partner by měl být tvým nejlepším přítelem. Proto sis ho taky vybrala jako parťáka pro život. Zdravý vztah poznáš podle toho, že s partnerem chceš být, ne že ho potřebuješ.

Anna Lukšová
Pomáhám (nejen) ženám stát se sebejistější, přitažlivější a úspěšnější, v souladu se svou přirozeností. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře