Často slyším dotazy, jak se zbavit syndromu hodná holka. Je to extrém, kdy po sobě necháváš šlapat a jdeš až za své hranice. Můžeš se pro druhé roztrhat, ale stejně to nikomu není dost dobré. Jsou ti tyto situace povědomé? Pak je právě pro tebe tento článek.
I já jsem dřív měla problém říct ne. Bála jsem se, že budu za arogantní mrchu, kterou nikdo nebude mít rád. A tak jsem se snažila všem zavděčit. Kdybych z toho měla aspoň radost. Ale bylo to na úkor mě samotné. A začal se dostavovat pocit – nejsem dost dobrá.

Jak vypadá hodná holka
Hodná holka si myslí, že když všem vyhoví, budou ji mít lidi raději. Kdykoliv ji někdo o něco požádá, pomůže. Neuvažuje, co jí to přinese, jen se chce zavděčit. Jenže. Ve výsledku z toho nemá radost. Možná se chce naučit říkat ne, jenže jí to nejde.
Vnitřně cítí tu ujmu, kdy se jí její energie nevrací. A není to otázka sobectví, ale sebereflexe. Pak začíná všechny chyby hledat jen na sobě a neuvědomuje si, že jí její okolí nastavuje zrcadlo.
Z extrému do extrému
Když se rozhodneš pro změnu, máš tendenci jít z jednoho extrému do druhého (měla jsem to stejně). Možná se ptáš, kde najít tu rovnováhu, abys poslala hodnou holku do háje a přitom zůstala sama sebou.
Potřebuješ si otestovat obě dvě situace, je to naprosto v pořádku. Vnímat, kde se cítíš dobře a kde to naopak drhne. Lepší udělat krok dopředu, než stát na místě. Naslouchat sobě a být v plné autenticitě sama se sebou.
Autenticita je klíčová
Tím se odlišíš od arogantní mrchy. Jsi si vědoma svých hodnot. Máš své hranice, umíš říct ne, když je to přes čáru. Ale umíš i pomoci a podpořit, když ti to dělá opravdu radost.
Dovol si být sama sebou v plné autenticitě. Já si to uvědomila před pár lety, kdy jsem se snažila maskovat své stíny před světem. Pořád jsem si říkala, co by si o mě řekli. Ale dnes to už neřeším. Nemám problém na sebe prásknout, že řeším určité výzvy.
Jednou z nich je situace ze začátku roku, kdy jsem byla postavena před fakt, že náš hendikepovaný syn potřebuje rychle nastoupit rehabilitační péči, aby neskončil na vozíku. Dřív bych hrála frajerku, že to s přehledem zvládám. S úsměvem na tváři, ale s psychikou těžce v pr….

Síla dovolit si to
Není to jen o egu, které potřebujeme u vyjednávání. Je to i o pokoře. Možná máš strach ze změny. Je to přirozené, protože opouštíš svou komfortní zónu. I mě se klepal zadek, když jsem si potřebovala připustit, že řeším výzvu. Strach je přirozená emoce, které se můžeš buď zaleknout, nebo jej použít ve svůj prospěch.
Dovol si prožívat strach a jeho energii využívat ve svůj prospěch. Jak? Každý den udělej aspoň jednu věc, které se bojíš. Nemusí to být nic obrovského. Stačí maličkost. Za měsíc se ohlédni, kam ses posunula.
Velké věci začínají v maličkostech
Ať už se chceš posunout kamkoliv, začni maličkostmi. Možná si řekneš, že taková blbost nemůže nic ovlivnit. Ale pokud půjdeš každý den systematicky, tak se z maličkostí stanou velké věci. A je jedno, jestli řešíš sebevědomí, profesní změnu, nebo cokoliv jiného.
Nečekej na zítra, začni hned teď . Pošli hodnou holčičku do háje a buď sama sebou, v plné autenticitě.