Jak se zbavit emoční bolesti

Cítíš často pocit viny, vnitřní smutek nebo úzkost? Možná ti někdo ublížil, cítíš se osaměle, nebo pochybuješ o své budoucnosti.

Jak se zbavit emoční bolesti a opustit nefunkční myšlenky a vzorce, které ji způsobují?

Jak se zbavit emoční bolesti

Negativní emoce, které prožíváme, způsobují bolest. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne. Pokud zažíváš náročné situace a nedokážeš se s nimi vyrovnat, budeš prožívat velkou emoční bolest.

Už tě něco roky trápí a nedokážeš to pořád strávit. I když ti ostatní řekli, že čas všechno zahojí. Emoční bolest tě může trápit i několik desítek let. Pokud ji nedokážeš zpracovat a vědomě pustit, může tě trápit hodně dlouho.

Ze všech možných stran slýcháš, že potřebuješ pozitivně myslet a pak se začnou dít změny. Jenže pozitivní myšlení samo o sobě nestačí. Pokud navíc násilím odříkáváš jen pozitivní afirmace, a cítíš se mizerně, vyvoláš ve svém nitru protitlak.

Dovol si důvěřovat procesu. Všechno chce svůj čas. Stejně tak, jako když si chceš vypracovat břišní svaly a začínáš cvičit. Taky to nějakou dobu trvá a chce to svůj čas. Stejně tak je to i se situacemi, které ti způsobují emoční bolest. Když si dovolíš otevřít mysl, zaměř se, co ti přináší dobrého. Případně jak se z nich můžeš poučit pro příště.

Jak se cítit lépe?

Mám pro tebe několik kroků, jak se zbavit emoční bolesti a cítit se zase lépe. Když si dovolíš aplikovat je do svého života, vypozoruješ v krátké době změny, které ti pomohou zbavit se emoční bolesti.

1. Dopřej si čas na sebe

Žiješ jen pro druhé a sama na sebe nemáš čas? Udělej si ho. Každý z nás má jen 24 hodin a jak je prožijeme, je pouze na nás. Každý den si udělej chvilku jen pro sebe. Kdy budeš sama a budeš mít prostor na přemýšlení.

Urovnáš si tak své priority. To, co je pro tebe skutečně důležité. Často posloucháš od ostatních, co máš a nemáš. Nejdůležitější je, co ty sama chceš. Aby tvé cíle byly v souladu s prioritami, které si nastavíš.

2. Udělej revizi svých přátel

S oblibou tomu říkám čistka okolí. S jakými lidmi se scházíš a pravidelně komunikuješ? Dokáží tě podpořit nebo tě sráží dolů? Pokud máš kolem sebe lidi, kteří nadávají na celý svět, je otázkou času, kdy s tím začneš taky.

V jakém módu myšlení žije pět tvých nejbližších přátel, v takovém pravděpodobně žiješ i ty. Pokud ne, dřív nebo později se jejich postoji nakazíš. Jestli chceš být v životě úspěšná, obklop se úspěšnými lidmi.

Když ti někdo dává dobře míněné rady, podívej se na jeho život. Je takový, jaký bys chtěla žít? Když odpovíš ano, nechej si poradit. Pokud ne, hledej inspiraci jinde.

3. Dovol si dělat chyby

Bojíš se, že uděláš chybu? Jakýkoliv krok vpřed je daleko lepší, než přešlapování na místě. Možná se hned netrefíš a uděláš chybu. Budeš vědět, že příště potřebuješ zvolit jinou cestu.

Když zůstaneš stát na místě, způsobuješ si další emoční bolest. V mysli ti stále hraje film: Co by bylo, kdyby… Za tečky si dosaď, cos v životě neudělala a teď tě to mrzí.

Podívej se na úspěšné lidi kolem sebe. Nadělali ve svém životě spoustu chyb, než se dostali do svého cíle. I já jsem ve svém životě zažila tři zásadní náročné situace. Způsobily mi hodně emoční bolesti.

Dnes jsem za ně vděčná a dokážu si vážit dobrého, co přichází do mého života. Kdybych si je neprožila, jen těžko bych si vše vědomě uvědomovala.

4. Jdi dál

Máš tendenci plácat se v minulosti? Možná si vyčítáš něco, co se ti stalo před několika lety. Pokud tě něco trápí, zeptej se sama sebe: Můžu s tím něco udělat? Pokud odpovíš ano, pak to udělej. Pokud ne, přestaň se tím zabývat.

Co stalo, už neovlivníš. Jediné, co můžeš ovlivnit, je tvůj postoj. Přestaň se zatěžovat minulostí. Začni vnímat přítomný okamžik. Protože teď si tvoříš svou budoucnost. Ne z minulosti, která už je dávno pryč.

5. Převezmi plnou zodpovědnost

Taky si občas říkáš větu: Proč zrovna já? Všechno, co se nám v životě děje, je zákonem příčiny a následku. Vzpomeň si na tuto větu pokaždé, když se ti děje něco, co nechceš.

Co této situaci předcházelo? Začíná to myšlenkou, pokračuje emocí a končí akcí, která vyvolá reakci. Pokud máš za sebou další zpackaný vztah nebo neúspěch v práci, co tomu předcházelo? Nikdy se nic neděje jen tak.

Dovol si převzít plnou zodpovědnost za to, co se stalo. Netrap se tím. Už se stalo. Pokud potřebuješ, vyventiluj emoce ze sebe. Uvolníš tak další nános emoční bolesti, která se ukrývá ve tvém nitru.

6. Stůj si za tím, čemu věříš

Máš své hodnoty, kterým věříš? Stůj si za nimi, i když tě ostatní odrazují. Tvůj život bude takový, jaký si ho uděláš. Pokud žiješ životem druhých lidí, pak žiješ i jejich hodnotami.

Cítíš se pak prázdná, nenaplněná. Něco ti v něm chybí. Když máš postavené své hodnoty podle sebe, vnímáš život jako naplněný a spokojený. Pokud se neustále něčemu podřizuješ, vidíš na každém kroku problémy.

7. Poděkuj za životní lekce

Zažíváš náročné životní situace? Děkuj za ně. Díky tomu si dokážeš vážit dobrého ve svém životě. Často bereme některé věci jako samozřejmost. Když přijde krize, zjišťujeme, že až tak samozřejmé nejsou. Je úplně jedno, jestli je to v oblasti zdraví, práce, peněz nebo vztahů.

Možná máš za sebou několik nevydařených vztahů. Díky nim si uvědomíš, co chceš v této oblasti změnit. Zároveň víš, jakého partnera pro život opravdu chceš. A jakmile ho najdeš, dokážeš si ho vážit. Je jiný než všichni ostatní.

Cvičení dělá mistra

Přestaň čekat úspěch okamžitě. Když ti to hned nepůjde, netrap se. Důležité je začít a vytrvat. Každý vrcholový sportovec má za sebou spoustu hodin tréninku, aby se vypracoval až na olympiádu. Stejné je to i v oblasti rozvoje. Dovol se ocenit. Pracuješ na sobě a rozhodla ses pro změnu.

Když budeš mít toto pravidelně na mysli, uspěješ. Inspirovat se můžeš příběhy úspěšných. Každý z nás má trochu jinou cestu. Jeden absolvuje kurzy, druhý čte knihy, další potřebuje individuální přístup mentora nebo terapeuta.

Ať už zvolíš jakoukoliv cestu, je to naprosto v pořádku. Dovol si vykročit vstříc šťastnému životu.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.