Jak překonat strach

Máš před sebou důležitý životní krok, ale popadá tě strach ho udělat? Chceš změnit partnera, získat lepší práci nebo začít konečně podnikat. Když se podíváš na komplikace, které změna může přinést, zastavíš se. Chceš vědět, jak překonat strach, aby tě přestal brzdit v rozletu? Pak čti dál.

Jak překonat strach

Strach je přirozená emoce, kterou neodpářeš. I kdyby ses chtěla rozkrájet, pořád tady bude. Když se s ním naučíš pracovat, můžeš ho využít ve svůj prospěch.  Pořád tu sice bude, ale přestane tě ovládat.

Všichni máme z něčeho obavu. Představ si, že bys neměla z ničeho strach. Při vaření bys v klidu strčila ruku do vařícího oleje a způsobila si tím vážné popáleniny.

Tak mozek vyvolá impulz a ty víte, že když se popálíš, bude to hodně bolestivé. Proto si při vaření dáš pozor. Jenže co dělat, když jde o důležitější životní kroky?

Ven z kruhu

Možná víš, co znamená výraz komfortní zóna. Je to místo, kde se cítíš dobře. Tvůj nynější život, muži, práce, pocity a vše, co v životě zažíváš. Na druhou stranu máš v sobě sobě vzdor a touhy, které přechází v nejistotu a strach. Může to být muž, po kterém toužíš, nová práce, podnikání nebo životní změna.

V hlavě ti hlodá červíček, co kdyby to nevyšlo.  Ale jak překonat strach? Nepotřebuješ chodit o půlnoci na hřbitov nebo jít do extrému. Někdy stačí udělat malý krůček k tomu, co opravdu chceš.

Ani já jsem se strachu nezbavila, pořád ho taky mám, ale naučila jsem se překonávat své komfortní zóny. A když stejnou komfortní zónu překročíš několikrát, zmizí i i počáteční nejistota.

Kdyby tehdy Edison nepřekonal svůj strach, pak bychom dodnes neznali žárovku. Stálo ho to 1600 neúspěšných pokusů, než uspěl. V hlavě měl myšlenku, že to zvládne. Motivaci, která ho posouvala dál a dál.

Jaké je tvoje proč?

Najdi si silnější motivaci, než je strach. Možná máš strach požádat si o vyšší plat nebo oslovit muže, který se ti už dlouho líbí. Když máš silnou motivaci, že by ti mohl zavolat a jít s vámi na rande, pak si dodáš i odvahu jednat. Dáš mu své číslo, aby ti mohl zavolat. Nebo uděláš jiný akční krok, který ti pomůže vzbudit v něm vážný zájem.

A když překonáš sama sebe, pak ze sebe máš dobrý pocit. A hlavně se posouváš k tomu, co chceš. Máš tak větší motivaci udělat něco dalšího. Ten skvělý pocit zkrátka stojí za to. Začít můžeš malými kroky. Třeba se chystáš někomu delší dobu něco říct a nenašla jste odvahu. Nebo chceš změnit nějakou drobnost doma nebo ve vztahu s partnerem.

Vnitřní pohon

Začneš překonávat sama sebe a dostaneš se v životě mnohem dál, než kdybys překračovala na místě. Tvoje okolí tak názorně uvidí, že si víc věříš, protože si jdeš za tím, co opravdu chceš. Ne za tím, co ti řeknou ostatní.

Tuto motivaci můžeš použít i ve své práci a zvýšení sebedůvěry. Začni pravidelně překonávat své komfortní zóny. Dodáš si tak potřebnou sebejistotu.  A když se budeš lépe cítit, otevřou se ti nové příležitosti. Začneš  poznávat podobně naladěné lidi a dodáš si více odvahy jít za svými cíli.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.