3 lekce, které mi přinesl porod

35 + 3, to je den, kdy se narodil náš první syn. A já si v těchto dnech uvědomuju 3 lekce, které mi přinesl porod. Projevovaly se už během celého těhotenství. Porod byl završením.

Často mi lidi říkají, jak jsem silná, že jsem to ustála. Ale chyba lávky. Procházela jsem si pořádnou transformací, kdy jsem si potřebovala uvědomit několik základních věcí.

Tyto lekce můžeš zažívat i ty, bez ohledu na to jakou životní situaci řešíš. U mě byl hlavním spouštěčem porod, u tebe možná jiná situace.

3 lekce, které mi přinesl porod

Tyto 3 lekce můžeš zažívat i ty. Bez ohledu na situaci, která se ti děje. A postihují tě až do té doby, kdy si je plně uvědomíš. Nepotřebuješ kvůli nim nutně zažít traumatický porod, nebo smrt blízkého člověka. Zažíváme je každá z nás, jen situace se můžou lišit.

1. fáze – Zdravá sebedůvěra

Zdravá sebedůvěra je klíčová. Bez ohledu na dokonalé líčení a outfit. Bez ohledu na to, co o tobě říkají ostatní. Nastavení pevných hranic, se mnohým kolem tebe, líbit nebude. Zvlášť v případě, kdy sis nechala spoustu věcí líbit. Je jen na tobě, jestli si je ustojíš.

Buď k sobě laskavá. Pokud se ti hned nedaří, stanov si drobné kroky. Na těch zapracuj každý den. Za několik týdnů si udělej srovnání, kam ses posunula. Často to na sobě nevidíš. Jeden systematický krok, každý den, tě přiblíží k cíli dřív, než kdyby ses servala během jednoho týdne a snažila se o rapidní změny.

V době porodu šla moje sebedůvěra těžce do háje. Měla jsem v nemocnici domluvený přesný průběh porodu, ale den před porodem se někteří z personálu rozhodli pro změnu. Cítila jsem se nemožně, že si nedokážu ustát, co bylo domluveno.

Až na porodním sále, kdy mi vyvolávali porod. Dokázala jsem se postavit sama za sebe a díky tomu se porod odehrával nakonec tak, jak bylo domluveno, císařským řezem. Proč jsem si ho vynutila? To je součástí třetí lekce níže.

2. fáze – Pokora a přijetí

Někdy se věci dějí a můžeš je jen těžko ovlivnit. Jediné, co můžeš ovlivnit, je tvoje reakce. Jsou to situace, které si potřebuješ prožít. Dovolují ti posunout se dál.

U mě tato lekce přišla den před porodem. Bylo to přesně v 36.tt, kdy bylo rozhodnuto, že mi bude vyvolávaný porod. Dusila jsem se tehdy v přebytku plodové vody a šlo mi o život. Každý další den těhotenství představoval obrovské riziko.

Seděla na nemocniční posteli. A až tehdy jsem dokázala přijmout situaci tak, jak je. Bez snahy ji měnit, na tělesné a duševní úrovni. S naprostou pokorou a důvěrou v proces je přijmout. Věřit, že dopadnou v největší dobro všech zúčastněných.

Uvědomila jsem si, že mám za úkol přivést Davídka na svět. Zbytek je na něm. Jestli chce žít, nebo odejít, potřebuji to přijmout a dát mu svobodu volby. Nebylo to jednoduché, ale dnes na tento den s vděčností vzpomínám.

 

3. fáze – Důvěra v sebe sama

Neboli důvěra v intuici matky. Každá žena má intuici. Záleží jen na tobě, jak ji vyladíš. Pokud je plná zatížení a bloků z minulosti, pak tě bude směřovat k situacím, které zná. Když si ji dovolíš vyladit, na úrovni podvědomí, pak ti ukáže cestu přesně tam, kam potřebuješ.

Ověřila jsem si ji už během těhotenství. Přes všechny hrozné prognózy, které ukazovaly nejmodernější přístroje v ČR. Vnitřně jsem věděla, že to nebude až tak hrozné, jak říkají. Bylo tam něco, co jsem tušila, že asi nebude úplně ok, ale ne až tak fatální.

Přesto jsem neměla daleko, abych skončila na antidepresivech. Situaci jsem ustála díky podpoře okolí a technik, které jsem se naučila na univerzitě v Indii.

Po porodu se moje intuice potvrdila. Davídek se narodil s genetickou vadou, ale nemá tak beznadějné předpoklady, jako očekávaná prognóza.

A pro doplnění první lekce: Vynutila jsem si nakonec porod císařským řezem, protože jsem intuitivně cítila, že je to třeba. Odborní lékaři mi nakonec potvrdili, že pokud bych rodila normálně, Davídek by byl mentálně postižený, kvůli velikosti hlavičky.

Výzvy pokračují…

Tyto tři lekce pro mě byly klíčové pro udržení zdravé sebejistoty. Moje výzva stále pokračuje. Situace dopadla, jak nejlépe mohla. Za daných okolností. Přesto s hendikepem, který byl Davídkovi dán do vínku, potřebujeme nadále fungovat. Ne sedět s rukama v klíně.

I když máš pocit, že už máš vše za sebou, často přijde situace, která tě vyvede z omylu. Připomene ti tyto 3 lekce, které mi přinesl porod. A je jen na tobě, jak se sama za sebe postavíš.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.