Nástrahy v začátcích podnikání

Už nějakou dobu uvažuješ, že bys začala něco svého? Že bys ráda opustila původní práci a vytvořila si něco svého? Nebo na mateřské uvažuješ, že už se nechceš vrátit do práce?

Začít podnikat není dnes žádná věda, jen buď opatrná na nástrahy v začátcích podnikání. Jaké to jsou? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Nástrahy v podnikání

Máš nápad, který bys ráda realizovala? Nebo ses možná zasnila nad představou, jaké by to bylo, kdyby sis otevřela svůj salón nebo obchod se zdravou výživou. V některých případech si spočítáš, kolik by vůbec začátky stály a raději to vzdáš, protože by tě to stálo hodně peněz z rodinného rozpočtu, nebo času, který bys ráda věnovala rodině.

Teď tě možná napadá, jestli se dá vůbec podnikat na vedlejšák. Abys mohla v klidu fungovat bez zbytečných stresů a velké náročnosti na čas. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, jde to. Jen si dávej pozor na dvě nástrahy, které ti můžou podkopat tvou podnikatelkou sebedůvěru dřív, než vůbec začneš.

Do tohoto se v začátcích nepouštěj

Vyvaruj se velkého rizika, v podobě velkých počátečních investic. Ty ti mohou srazit vaz. Mezi tyto investice patří např. otevření nového kadeřnického nebo kosmetického salónu, restaurace nebo obchodu, kde potřebuješ nakoupit velké množství zboží. Pokud nemáš velké finanční rezervy, které můžeš bez většího rizika použít, nepouštěj se do velkých investic.

Toto platí, pokud máš malé děti nebo víš, že by ses musela hodně zadlužit a spíš by tě to stresovalo. Pokud chceš v budoucnu své kadeřnictví, můžeš si zaplatit pronájem už ve fungujícím salónu. Znám ženy (i muže), kteří to uvítají, protože nemusí platit nájem sami. Stačí se porozhlédnout a rozhodit sítě.

Čas jako (ne)přítel

Dalším úskalím je velká časová náročnost. Nebudu ti tady brát iluze, že do podnikání nepotřebuješ investovat svůj čas. Potřebuješ, ale dej si pozor, ať to pak není na úkor ostatních oblastí (jako vztah, rodina), které se pak můžou zbořit jako domeček z karet.

Jako aktivní maminka na mateřské dovolené to můžu jen potvrdit. Každý den si dobře promýšlím, jak investuju svůj čas, protože děti se neptají. A když už mám hlídání, snažím se pracovat maximálně efektivně, protože nemám tolik času.

Kde začít

Zaměř se na oblast, která bude plňovat tyto požadavky:

  1. najdi si oblast, kde můžeš začít vydělávat prakticky hned od začátku
  2. které ti nespolkne tvůj veškerý čas

Možná tě teď napadne, jestli takové oblasti jde začít v malém. Ano, jde. Sama jsem toho příkladem. Potřebuješ si jen dobře vybrat oblast, která ti toto umožní. Takovou oblastí jsou služby, které nevyžadují počáteční investici.

A další důležitá věc: Vytvoř si kolem sebe podporující prostředí. Možná doma tvým aktivitám dvakrát nevěří. Obklop se proto podobně naladěnými lidmi, kteří chtějí začít, nebo už nějakou dobu podnikají. Získáš tak potřebnou podporu, která je v začátcích důležitá.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.